Det är den där tiden på året igen. Allhelgona? Halloween? Menlösa barns dag?
Nej, men det är dags för Svenska Serieakademins årliga Adamsongala i Göteborg, förstås. En gala som i år blir något utöver det vanliga, av flera skäl.
2019 års Adamsongala är en del av Göteborg seriefestival, en alldeles ny festival. Festivalen invigs i morgon, den 28:e oktober, och pågår sedan hela veckan på olika ställen runt om i Göteborg. Lördagen den andra november hålls det en endagsfestival med seriemässa på 2 Lång, en teater på Andra långgatan. Där är det gratis inträde.
Och sedan! På söndagen den tredje november, klockan 14 till 16 på Göteborgs stadsbibliotek! Då ställer sig Svenska serieakademin, med Sture Hegerfors och mig i täten, på Trappscenen. Vi har satt ihop ett trevligt litet program, som ser ut enligt följande:
Vi inleder med att dela ut årets Adamsonpriser. Först ett förtjänstdiplom till en välförtjänt person. Därefter delar vi ut årets svenska Adamsonstatyett till en oerhört välförtjänt serieskapare. Och efter detta delar vi ut årets internationella Adamsonstatyett till en osannolikt välförtjänt utländsk serieskapare. Sture är konferencier, jag är prispresentatör och visar små filmer om pristagarna.
Efter prisutdelningen kommer Thomas Storn, ledamot av Svenska Serieakademin och seriearkivarie, att berätta om Svenskt seriearkivs tredje bok, en flott volym som avhandlar 1970-talets svenska serietidningar.
Därpå kommer Thomas Storn, tillsammans med Sture Hegerfors och mig, att berätta om akademiledamoten Olle Dahllöfs nya bok "Våra serietecknerskor", en bok om svenska, kvinnliga serieskapare under 1900-talets första hälft. Thomas och Sture får prata, jag lär bara nicka instämmande.
Slutligen kommer jag att samtala med den smått legendariske serieskaparen Krister Petersson. Vi lär avhandla 91:an, som ju jag själv jobbar med, Kristers serie Uti vår hage, och svenska humorserier och buskis i allmänhet. Vi får väl se vad vi kommer att halka in på under samtalets gång.
Krister har med sig Uti vår hage-böcker det går utmärkt att köpa och få signerade. Det går säkert även bra att få en liten pratstund med honom.
Gratis inträde, alla välkomna!
söndag 27 oktober 2019
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
0 kommentarer:
Skicka en kommentar