lördag 14 april 2018

TOPPRAFFEL! fyller 50

Nej, det är inte TOPPRAFFEL!, den här bloggen, som fyller 50 idag. Det är jag som gör det.
Och det är ju lite konstigt.
Jag menar, jag kommer ju ihåg när mina föräldrar fyllde 50. Jag minns fotografierna från mina mor- och farföräldrars 50-årskalas; sådana där klassiska bilder där de sitter lite stelt bredvid ett bord med blomsterbuketter.
Jag minns när jag fyllde 40. Det var inte länge sedan. Då var TOPPRAFFEL! nystartad. Nu är TOPPRAFFEL! tio år gammal.
1995 var jag med om att starta Fantastisk Filmfestival. I maj det året åkte jag till Cannes för första gången. Jag minns att någon hade frågat efter efter delegationen från FFF, och och fått till svar "Det är de där unga killarna som brukar sitta på skandinaviska terrassen och dricka öl."
Jag tycker fortfarande att jag tillhör de där unga killarna. Jag gillar ju liksom fortfarande samma saker som när jag var 25 - eller kanske till och med 15. Herregud, i många fall gillar jag fortfarande samma saker som när jag var åtta. När jag var åtta köpte jag mitt första nummer av Fantomen och min första skiva med KISS.
Jag väntar fortfarande på den där dagen när jag plötsligt blir vuxen på riktigt och börjar uppskatta riktigt tråkiga saker, den dag jag blir så som vuxna var när jag var barn. Men den dagen lär förhoppningsvis aldrig komma.
Däremot beter sig många ungdomar i den generation som skulle kunna vara mina barn ungefär som min föräldrageneration. 90-talisterna är de nya 40-talisterna. Och det är ju rätt konstigt. Ungarna är de nya moralivrarna.
Nåja.
Nu ska jag snart iväg och äta födelsedagsmiddag. Det blir inte ravioli. Hoppas jag!
Grattis på mig!



1 kommentarer:

Mikael sa...

Grattis! Likt vinets åldrande sötma kommer dina recensioner och betraktelser förgylla vår vardag än mer.

Skicka en kommentar