torsdag 22 december 2011

Prometheus, småfolk och titaner

Visst är det det en märklig tid vi lever i när filmbolag gör reklam för att en trailer (dvs reklam) ska börja visas. Senare idag verkar det som om den första trailern till Ridley Scotts PROMETHEUS läggs ut på nätet. Här är en teaser för trailern:
 

... Och här är den första trailern till Peter Jacksons THE HOBBIT. Vaffan är det här? Nu gillade ju jag inte SAGAN OM RINGEN-filmerna, men det här verkar vara riktigt illa. Vad är det för konstig scen där de sitter och sjunger? Är det parodi? Rollspelarmöte?


Nåja. Nyinspelningen av CLASH OF THE TITANS var som bekant rätt kass. Vem bad om en uppföljare till den? Men här är trailern till WRATH OF THE TITANS. Lustigt nog tycker jag att det ser rätt lockande ut. För att ska tidstypisk, antik och mytologisk känsla ligger självklart Marilyn Manson på soundtracket.



0 kommentarer:

Skicka en kommentar