Här i Sverige har ju vissa brottslingar en tendens att i pressen få öknamn som slutar på "-mannen". Vi har Lasermannen, SVT-mannen med flera.
I gårdagens City Malmö-Lund hittade jag en notis som lanserade ytterligare två banditer, båda "-män". Så här stod det:
"Hjärupsbon lämnade sin fest för en kort stund. Då passade hans vän på att dra av sig byxorna inför festfixarens flickvän. Nu döms festfixaren för att han som hämnd sprutade tårgas i penismannens ansikte.
Händelsen inträffade i höstas. Lunds tingsrätt ser inte det som skedde före sprutattacken som förmildrande.
Tårgasmannen döms till 120 timmars samhällstjänst för misshandel och vapenbrott. Han ska även betala 6 300 kronor till den före detta vännen."
Här har vi alltså Tårgasmannen. Eller är det roligare att kalla honom Festfixaren? Eller kanske till och med Hjärupsbon? Det sistnämnda låter som någon ur SKÅNSKA MORD. "Ernst-Hugo Järegård ÄR Hjärupsbon!"
Men framför allt har vi Penismannen.
Han lär väl kallas detta till döddagar efter att hans vänner läst denna notis.
Extra roligt är det att Penismannen utsattes för en sprutattack. Låter som något från den bisarra, tyska hyllan på Taboo.
lördag 15 maj 2010
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
1 kommentarer:
Hehe, jag garvar ihjäl mig!
/Nalleliten
Skicka en kommentar