torsdag 14 april 2011

Årets filmer i Cannes

Tyvärr kommer jag inte att vara i Cannes i år heller. Jag hoppas på storstilad comeback nästa år, då jag troligtvis kommer att ligga bakom ett par långfilmer på marknaden.
Men ändå: idag avslöjades filmerna i de officiella serierna i Cannes. Jag klipper och klistrar direkt från pressidan.

Opening Film


Woody ALLEN

MIDNIGHT IN PARIS (Out of Competition)
1h40


Competition

Pedro ALMODÓVAR LA PIEL QUE HABITO 2h00

Bertrand BONELLO L'APOLLONIDE - SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE 2h02

Alain CAVALIER PATER 1h45

Joseph CEDAR HEARAT SHULAYIM
(Footnote) 1h45

Nuri Bilge CEYLAN BIR ZAMANLAR ANADOLU'DA
(Once upon a time in Anatolia) 2h30

Jean-Pierre et Luc DARDENNE LE GAMIN AU VÉLO 1h27

Aki KAURISMÄKI LE HAVRE 1h43

Naomi KAWASE HANEZU NO TSUKI 1h31

Julia LEIGH SLEEPING BEAUTY - 1st film - 1h44

MAÏWENN POLISSE 2h01

Terrence MALICK THE TREE OF LIFE 2h18

Radu MIHAILEANU LA SOURCE DES FEMMES 2h15

Takashi MIIKE ICHIMEI
(Hara-Kiri: Death of a Samuraï) 2h06

Nanni MORETTI HABEMUS PAPAM 1h42

Lynne RAMSAY WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN 1h50

Markus SCHLEINZER MICHAEL - 1st film - 1h34

Paolo SORRENTINO THIS MUST BE THE PLACE 1h58

Lars VON TRIER MELANCHOLIA 2h10

Nicolas WINDING REFN DRIVE 1h35


Un Certain Regard

Gus VAN SANT RESTLESS - Opening Film - 1h31

Bakur BAKURADZE THE HUNTER 1h50


Andreas DRESEN
HALT AUF FREIER STRECKE 1h35

Bruno DUMONT HORS SATAN 1h50

Sean DURKIN MARTHA MARCY MAY MARLENE - 1st film - 1h41

Robert GUÉDIGUIAN LES NEIGES DU KILIMANDJARO 1h47

Oliver HERMANUS SKOONHEID 1h38

HONG Sangsoo THE DAY HE ARRIVES 1h19

Cristián JIMÉNEZ BONSÁI
(Bonsaï) 1h42

Eric KHOO TATSUMI 1h34

KIM Ki-duk ARIRANG 1h40

Nadine LABAKI ET MAINTENANT ON VA OÚ ? 1h50

Catalin MITULESCU LOVERBOY 1h35

NA Hong-jin YELLOW SEA 2h20

Gerardo NARANJO MISS BALA 1h53


Juliana ROJAS,

Marco DUTRA
TRABALHAR CANSA - 1st film -
1h40

Pierre SCHOELLER L'EXERCICE DE L'ETAT 1h55

Ivan SEN TOOMELAH 1h46

Joachim TRIER OSLO, AUGUST 31ST 1h35


Out of Competition

Xavier DURRINGER LA CONQUÊTE 1h45

Jodie FOSTER THE BEAVER 1h40


Michel

HAZANAVICIUS
THE ARTIST 1h40

Rob MARSHALL PIRATES OF THE CARIBBEAN:
ON STRANGER TIDES 2h20



Midnight Screenings


CHAN Peter Ho-Sun WU XIA 2h00

Everardo GOUT DIAS DE GRACIA - 1st film - 2h13


Special Screnings


Frederikke ASPÖCK LABRADOR - 1st film - 1h30

Rithy PANH LE MAÎTRE DES FORGES DE L'ENFER 1h45

Michael RADFORD MICHEL PETRUCCIANI 1h30

Christian ROUAUD TOUS AU LARZAC 2h00


Cinéfondation


ARAMISOVA

FAMU, Czech Republic
CAGEY TIGERS 23'


Nathanael CARTON

NYU Asia, Singapore
SUU ET UCHIKAWA
(Suu and Uchikawa) 11’

Simão CAYATTE
Columbia University, USA A VIAGEM
(The Trip) 19’

Anat COSTI
Bezalel Academy, Israel BEFETACH BEITY
(On My Doorstep) 6’


D. Jesse DAMAZO,
Joe BOOKMAN

University of Iowa, USA
THE AGONY AND SWEAT OF THE HUMAN SPIRIT 15’

Pieter DIRKX
Sint-Lukas University, Belgium BENTO MONOGATARI
(Lunchbox Story) 27’

Doroteya DROUMEVA
dffb, Germany DER BRIEF
(The Letter) 30’

Alice FURTADO
Universidade Federal Fluminense, Brazil DUELO ANTES DA NOITE
(Duel Before Nightfall) 20’

Kamal LAZRAQ
La fémis, France DRARI 39’

Mariano LUQUE
Universidad Nacional de Córdoba, Argentina SALSIPUEDES 44’

Gastón MARGOLIN, Martín MORGENFELD
Universidad del Cine, Argentina LA FIESTA DE CASAMIENTO
(The Wedding Party) 19’

Pasquale MARINO
Centro Sperimentale di Cinematografia, Italy L'ESTATE CHE NON VIENE
(Till Summer Comes) 17’

Jefferson MONEO
Columbia University, USA BIG MUDDY 15’

Ma'ayan RYPP
Tel Aviv University, Israel AL MARTHA LAUF
(Martha Must Fly) 26'

SON Tae-gyum
Chung-Ang University,
South Korea YA-GAN-BI-HANG
(Fly by Night) 21'

Maria STEINMETZ
HFF ''Konrad Wolf'', Germany DER WECHSELBALG
(Changeling) 8’


0 kommentarer:

Skicka en kommentar

 

TOPPRAFFEL! Copyright © 2012

Bloggerfy Splinx